Boşanma Davası: Nasıl açılır, ne yapmanız gerekli?


Boşanma davası açmak için, hangi tip boşanma olacağına karar vermeniz gerekiyor.

Bunu anlamanız için de şunu bilmek lazım: Boşandığınız eşinizle anlaşabiliyor musunuz, yoksa anlaşamıyor musunuz? Bunu anlamak için şu faktörlere bakmak gerekir:

İkiniz de boşanma konusunda kararlı mısınız, değil misiniz?

Bir taraf istiyor bir taraf istiyorsa, anlaşmış olmuyorsunuz. Benzer şekilde, çocuk varsa çocukların velayeti, çocukların diğer eşle görüşme ayrıntıları, mallar varsa malların paylaşımı, nafaka, tazminat gibi kalemlerde de anlaşmak gerekiyor. Eğer bu konuda anlaştıysanız, anlaşmalı olarak boşanabilirsiniz. 

Eğer bu koşulardan bir veya birden fazlasında anlaşma varsa, bu sefer çekişmeli olarak boşanıyorsunuz. 

Anlaşmalı Boşanma nedir? anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

  • Diyelim ki eşinizle velayet, tazminat, vb. konularda anlaştınız. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için önce anlaşmalı boşanma protokülü yazılır.
  • Bu protokolü avukatın yazması zorunlu değil, siz de yazabilirsiniz.
  • Bir kere tarfların boşanmaya karar verdiği, nafaka gibi isteklerin olup olmadığı, eğer çocukları varsa velayetin kime ait olacağı, ve çocuk kendisinde kalmayacak eşin çocukla ilişkinin ne şekilde olacağı ayrıntıları olmalıdır.
  • Eğer çeyiz eşyaları varsa ya da başka mallar varsa bu malların da nasıl bölüştürüleceği bilgileri içermelidir.  

Bu protokol hazırlandıktan sonra, taraflardan birinin mahkemeye başvurması gerekir. Bu protokol dava dilekçesinden farklı bir yapıya sahiptir, bir sözleşme metni gibi. Kim başvuru yapıcaksa, ayrıca bir de dava dilekçesi yazar, ve dava dilekçesine protokolü koyup davayı açar.