Hegemonya: Kısa Belgesel Projesi

Kadın Hakları Dijital Veri Platformu olarak, şiddet olaylarında yönlendirmelerimizi sadece dijital ortam ile sınırlı kalmadı.

Bizi duyup ulaşan birçok kadına da şu ana kadar hukuki destek ve yönlendirme sağladık, yan yana yürüdük. Kendi yaşanmışlıklarımızla, destek verdiğimiz kadınların yaşadıklarını topladıkça, hikayelerde birçok ortaklık keşfettik. Hegemonya kısa belgesel filmi, kadınların psikolojik ve hukuksal yolculuğundaki bu ortaklığı anlatma çabamız sonucu ortaya çıktı.

Belgesel, eril şiddet konusunda farkındalık yaratmayı hedefler. Hayatın farklı noktalarındaki dokuz kadının hikayesinden oluşan “Hegemonya,” eril şiddeti ve şiddet karşısında kadın tecrübesini ekrana taşır. Handan Uslu’nun yönettiği ve 9 farklı kadının tanıklıkları eşliğinde şiddeti tarifleyen belgesel, ilk gösterimini Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da gerçekleştirmiştir. 

Ayşe Ece Durmaz, Gül Erdoğmuş, Handan Uslu, İris Mozalar, Mahinur Aytaç, Merve Namlı, Nesibe Kırış ve Zeynep Reva’nın tanıklıklarını izleyeceğimiz “Hegemonya”, toplumun ve medyanın kadına yönelik şiddete olan katkısını ve etkisini sorgular. Bir yandan hak ve yaşam mücadelesinde kadını bekleyen hukuki ve psikolojik yolculuğun izini sürerken, kadınların iç muhasebelerinden dönüşümlerine, kurdukları duygusal ortaklıkların bu mücadelenin bir parçası olduğunu söyler. Kadına şiddetin sistematik olarak toplum, medya ve kurumlar tarafından yaratılmasının irdelendiği belgeselde, şiddetin toplumsal ve politik boyutlarının altı çizilir.

Belgeselin prodüksiyon sorumluluğunu Berk Büyükakın ve görüntü yönetmenliğini Barış Aygen üstlenmiştir. Alternatif sahnelerin özgün söz ve müzik yazarlarından İlay Bal da filme şarkılarıyla katkıda bulunmuştur. Hegemonya filmi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.