Erkek kardeşim beni dövüyor!

Şiddet midir?

Aile içinde erkek kardeşinizden şiddet görmeniz, onun sizi dövmesi normal bir durum değildir. Erkek kardeşinizde olsa hiç kimsenin sizi herhangi bir sebeple dövmeye hakkı yoktur. Erkek kardeşinizin sizi dövmesi fiziksel şiddettir ve kanuna göre suçtur. Dövülmüş olmaktan utanmayın ve kendinizi korumak için önlem alın.

Hemen yapılması gerekenler:

Erkek kardeşinizden şiddet gördüğünüzde ilk yapmanız gereken şey, vücudunuzdaki izler kaybolmadan en yakın sağlık merkezine giderek darp raporu almaktır. Bunu yapamıyorsanız, oluşan izlerin fotoğraflarını çekmenizde yeterli olur. Eğer vücudunuzda hiç iz yok ise yine de kendinizi korumak için başvuracağınız yollar her zaman açıktır. Ancak elinizde ne kadar çok kanıt var ise size şiddet gösteren tarafa yaptırım uygulamak o kadar kolay olacaktır.

Haklarınız:

Erkek kardeşinizin size uyguladığı şiddetten kurtulmak için devletten koruma isteyebilir ve/veya onu şikâyet ederek ceza almasını sağlayabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler:

Bu durumda iki önemli hakkınız vardır: Devletten koruma isteyebilir ve/veya ona suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Korunmak için yapılması gerekenler:

  • Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip, koruma isteyebilirsiniz. Erkek kardeşinizin sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.
  • 155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız 155’i arayarak da, erkek kardeşinizin sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.
    Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip, aile mahkemesine erkek kardeşinizin sizi dövdüğünü ve koruma istediğinizi bir kağıda yazıp vererek hâkimden koruma isteyebilirsiniz. Hâkim ve savcılar, erkek kardeşinizin size yaklaşmasını yasaklamak veya sizi sığınma evine yerleştirmek gibi ihtiyacınız olan korumayı verecektir. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için yapılması gerekenler:

  • Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip kocanızın işlediği suçu bildirebilirsiniz.
  • 155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız, 155’i arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip savcılığa şikâyette bulunarak kocanızın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.
Şikayetler:Abim dövdü, erkek kardeşim dövdü, abim beni dövüyor, erkek kardesim dayak attı.
Şiddet midir?Evet
Suç mudur?Evet
Şiddet kategorisiAkraba