Eşimle sevişmek istemiyorum.

Kocanızla sevişmek istemiyor olmanız, cinsel isteksizlik olabilir. Ancak eğer, siz istememenize rağmen, kocanız zorla ilişkiye giriyorsa bu tecavüzdür. Sizin rızanız olmadan, kocanız dahi olsa kimsenin zorla ilişkiye girmeye hakkı yok. Rıza olmayan her ilişki tecavüzdür. Evlenmiş, nişanlanmış ya da imam nikahlı olmanız bu durumu değiştirmez. İstemiyorsanız, kocanızla asla sevişmek zorunda değilsiniz.

Birinin sizinle zorla ilişkiye girmesi, kanuna göre suçtur. Kocanız dahi olsa, tecavüzü yasal hale getirmez. Burada tamamen “fail” olan kocanız suçludur. Kendinizi asla suçlamayın.

Kocanız sizinle zorla ilişkiye girmeye çalışıyor, sevişmeye zorluyor, cinsel şiddete maruz bırakılıyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Yapılması Gerekenler:

Unutmayın ki, elinizde hiçbir delil olmasa bile, hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak sağlık kuruluşlarından alacağınız muayene raporu elinizi güçlendirecektir.

Muayene/Darp Raporu almak için:

Ancak öncelikle mümkünse duş almayın, üzerinizdeki kıyafetleri ve iç çamaşırlarını yıkamayın. Elinizdeki DNA örnekleri yok olmadan, en yakındaki sağlık kuruluşuna gidip rapor alın. Sağlık kuruluşlarının acil servislerinden bu raporu ücretsiz alabilirsiniz. Durumu hekiminizle paylaşın ve eşinize ait DNA örneklerinin korunmasını isteyin. 

Haklarınız:

Bu durumda üç önemli hakkınız vardır: 

  1. Devletten koruma kararı isteyebilirsiniz.
  2. Suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
  3. Kocanızdan boşanabilirsiniz.

Korunma kararı için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip, koruma isteyebilirsiniz. Kocanızın sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

Acil Durumlar için 112’yi Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız 112’yi arayarak da, şiddet gördüğünüzü anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Destek Hattı: 183’ü arayarak destek isteyin.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip, aile mahkemesine şiddet gördüğünüzü ve koruma istediğinizi bir kağıda yazıp vererek hâkimden koruma isteyebilirsiniz. Hâkim ve savcılar, kocanızın size yaklaşmasını yasaklamak veya sizi sığınma evine yerleştirmek gibi ihtiyacınız olan korumayı verecektir. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip kocanızın işlediği suçu bildirebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız, 155’i arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip savcılığa şikâyette bulunarak kocanızın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.