Abim beni dövüyor! Ne yapmalıyım?

Onun istemeyeceği bir laf ettiniz, ailenin namusunu kirlettiniz, bir erkekle görüştünüz.. Suçlanıyor olabilirsiniz, ama unutmayın ki özgürsünüz. Yasalar tarafından korunuyorsunuz. Hayatınız sizin elinizde, ve nedeni ne olursa olsun, kimse size vuramaz. İllegal bir harekettir.

Abim beni dövdü. Arada dövüyor. Dövebilir mi?

Değil abiniz, babanız, eşiniz, kimse dövemez! Abinizin sizi dövmesi, öncelikle kanunen suçtur. Bunun öylesi böylesi yok. Herhangi bir insanın, başka bir insana şiddet uygulaması kanunlarca cezalandırılır. Bu kişinin sizinle akrabalık ilişkisi hiçbir şeyi değiştirmez. Kanunlarca yasaklanmış bir hareketi yapmıştır.

Kimse kimseyi, terbiye etmek için de dövemez, ve dövmemeli. Yanlış bir şey yaptığınız için suçluluk duygusu yaşıyor olabilirsiniz… belki onu çok kızdıracak bir şey yaptınız. Bu dövmenin azı çoğu da yoktur. Şiddete şiddet demek için, illa ağır bir eylemde bulunmasına gerek yoktur. Bir tokat ya da bir yumruk da şiddet sayılır. 

Bir tokat, bir yumruk. Hiçbiri farketmez. Dövmek fiziksel şiddettir ve kanuna göre suçtur.

Ne yapılmalı?

Eğer bu fiziksel şiddet sonrasında, vücudunuzun herhangi bir yerinde morluk, iz ya da herhangi bir yara oluştuysa, bir sağlık merkezine gidip, rapor almanız gerekmektedir. Bu raporu zaman kaybetmeden almanız önemlidir. Tabi bu sırada, kendinize zarar gelmeyeceğine emin olmalısınız. Doktora gittiğinizi öğrenen abi, tekrar şiddet uygulamaya kalkabilir. Bu süreçte kendi güvenliğinizi sağlamalısınız. 

Eğer rapor alma şansınız yoksa, hemen yaralarınızı raporlayın. Fotoğraflarını çekin, ve güvendiğiniz kişilere gönderin. Bu belge, ilerde size yardımcı olur. 

Bu durumda üç önemli hakkınız vardır: Devletten koruma isteyebilir ve/veya ona suç duyurusunda bulunabilir ve/veya boşanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler:

Bu durumda iki önemli hakkınız vardır: Devletten koruma isteyebilir ve/veya ona suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Korunmak için yapılması gerekenler:


Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: 

En yakın polis merkezine gidip, koruma isteyebilirsiniz. Abinizin sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın

Eğer evden çıkamıyorsanız 155’i arayarak da, abinizin sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

Adliye’ye gidebilirsiniz: 

Size en yakın adliyeye gidip, aile mahkemesine abinizin sizi dövdüğünü ve koruma istediğinizi bir kağıda yazıp vererek hâkimden koruma isteyebilirsiniz. Hâkim ve savcılar, abinizin size yaklaşmasını yasaklamak veya sizi sığınma evine yerleştirmek gibi ihtiyacınız olan korumayı verecektir. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için yapılması gerekenler:


Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: 

En yakın polis merkezine gidip abinizin işlediği suçu bildirebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın:

Eğer evden çıkamıyorsanız, 155’i arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adliye’ye gidebilirsiniz:

Size en yakın adliyeye gidip savcılığa şikâyette bulunarak kocanızın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.