Kocam beni dövüyor! Ne yapmalıyım?

Kocanın dövmesi şiddet midir?

Kocanız dahil hiç kimsenin sizi herhangi bir sebeple dövmeye hakkı yoktur. Evlenmiş ya da nişanlanmış olmanız bu durumu değiştirmez hiç kimsenin sizi dövmeye hakkı yoktur. Dövülmüş olmaktan utanmayın ve hemen kendinizi koruyun. Bu fiziksel şiddettir ve kanuna göre suçtur.

Kocam beni dövüyor, dayak, yumruk gibi şiddet eylemlerine maruz kalıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

Yapılması gerekenler:

İlk yapmanız gereken şey, vücudunuzdaki izler kaybolmadan en yakın sağlık merkezine giderek rapor almaktır. Bunu yapamıyorsanız, oluşan izlerin fotoğraflarını çekseniz de olur. Eğer vücudunuzda hiç iz yok ise yine de haklarınızı alabilirsiniz. Ancak, elinizde ne kadar çok kanıt var ise o kadar iyi olacaktır.

Korunma kararı için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip, koruma isteyebilirsiniz. Kocanızın sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

Acil Durumlar için 112’yi Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız 112’yi arayarak da, şiddet gördüğünüzü anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Destek Hattı: 183’ü arayarak destek isteyin.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip, aile mahkemesine şiddet gördüğünüzü ve koruma istediğinizi bir kağıda yazıp vererek hâkimden koruma isteyebilirsiniz. Hâkim ve savcılar, kocanızın size yaklaşmasını yasaklamak veya sizi sığınma evine yerleştirmek gibi ihtiyacınız olan korumayı verecektir. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip kocanızın işlediği suçu bildirebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız, 155’i arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip savcılığa şikâyette bulunarak kocanızın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

155 Polis İmdat