Kocam elimi yaktı!

Kocanızın elinizi yakması şiddet midir?

Eğer kaza ile gerçekleşmediyse, kocanızın vücudunuza zarar vermesi kabul edilemez. Kocanızın elini yakması fiziksel şiddettir ve kanuna göre suçtur.

Kocanız olsa bile, hiç kimsenin elinizi yakmaya hakkı yoktur. Kocanız kızıyor, sizi suçluyor, bunu hak ettiğinizi söylüyor olabilir. Ancak size hiç kimse zarar veremez. Ocağa dayama, sigara söndürme gibi, elinizi yakma hareketlere maruz kalıyorsanız, kendinizi koruma altına alın.

Hemen yapılması gerekenler:

İlk yapmanız gereken şey, vücudunuzdaki izler kaybolmadan en yakın sağlık merkezine giderek rapor almaktır. Bunu yapamıyorsanız, oluşan izlerin fotoğraflarını çekseniz de olur.

Eğer, vücudunuzda kanıtlanabilir bir iz yok ise, bu da bir problem değildir. Bu durumda da haklarınızı alabilirsiniz. Ancak elinizde ne kadar çok kanıt varsa eliniz o kadar güçlenecektir.

Haklarınız:

Bu durumda üç önemli hakkınız vardır: Devletten koruma isteyebilir ve/veya ona suç duyurusunda bulunabilir ve/veya boşanabilirsiniz.

Korunmak için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip, koruma isteyebilirsiniz. Kocanızın sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız 155’i arayarak da, kocanızın sizi dövdüğünü ve korktuğunuzu anlatarak polisten koruma isteyebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Destek Hattı: 183’ü arayarak destek isteyin.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip, aile mahkemesine erkek kardeşinizin sizi dövdüğünü ve koruma istediğinizi bir kağıda yazıp vererek hâkimden koruma isteyebilirsiniz. Hâkim ve savcılar, erkek kardeşinizin size yaklaşmasını yasaklamak veya sizi sığınma evine yerleştirmek gibi ihtiyacınız olan korumayı verecektir. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.

Suç duyurusunda bulunmak için yapılması gerekenler:

Polis Merkezi’ne gidebilirsiniz: En yakın polis merkezine gidip kocanızın işlediği suçu bildirebilirsiniz.

155 Polis’i Arayın: Eğer evden çıkamıyorsanız, 155’i arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adliye’ye gidebilirsiniz: Size en yakın adliyeye gidip savcılığa şikâyette bulunarak kocanızın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bedavadır. Adliyelerdeki danışmalar size yardımcı olacaktır.