Şiddet görüyorum, polis bana inanır mı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, fiziksel şiddet sebebiyle polise şikayete gittiğinizde, polisin size inanmasına gerek yoktur. Sizin şikayetinizi almak ve savcıya bildirmek zorundadır. Size gerekli korumayı sağlanmasını sağlayacak esas kişi savcı veya mahkemedir. Polisin sizin şikayetinizi almama hakkı yoktur.

Ancak acil durumlarda polisten koruma isteme ya da yapacağınız şikayetin savcı için inandırıcı olması için bazı kanıtlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu kanıtlar, sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Fiziksel şiddet gördükten sonra en yakın sağlık kurumuna giderek alacağınız darp raporu en önemli kanıttır. Ayrıca, fotoğraf, ses kaydı, sizi duyan/gören komşunuz ya da başka bir yakınınızın şahitliği de kanıt olarak yeterlidir. Eğer bunların hiç birini elde edemiyorsanız, polis sizi ve belki size şiddet uygulayacak kişiyi dinleyerek söyledikleriniz tutarlı mı diye bakacaktır.

Böyle bir durumda, sakin kalıp, yaşadıklarınızı açık bir şekilde anlatırsanız, size inanmaması için bir sebep yoktur. Tüm bunlara ek olarak, polise yaptığınız başvuru üzerine görevliler tarafından mutlaka bir tutanak tutulması gerekmektedir ki bu tutanağı her durumda delil olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca ücretsiz olarak avukat talep etmek hakkınız da bulunmaktadır.

Şikayetler:Polis inanmadı, polis inanmaz, tutanak tutma
Şiddet midir?Evet
Suç mudur?
Şiddet kategorisiFiziksel