Kayınpederim taciz etti.

Kayınpederim bana cinsel tacizde bulunuyor. Ne yapabilirim?

Rızanız olmadan herhangi bir erkeğin cinsel arzularla size dokunması cinsel tacizdir ve bu davranış kanunlar gereği suçtur. Bu erkeğin eşiniz, babanız, kardeşiniz veya kayınpederiniz gibi ailenizden biri olması durumu daha da ağırlaştırmaktadır. Cinsel tacizin, sözlü, mesajla veya diğer şekillerde gelip gelmemeside farketmemektedir. Cinsel taciz fiziksel ve psikolojik olarak büyük travmalara yol açmaktadır. 

Utanması gereken kişi taciz suçunu işleyendir ve cezalandırılması gerekir.

Asla utanmayın ve kendinizi koruyun. Kayın pederiniz dahil olmak üzere herhangi biri size cinsel tacizde bulunuyorsa  hukuken iki önemli hakkınız vardır: Devletten koruma isteyebilir ve/veya onun hakettiği cezayı almasını sağlayabilirsiniz.

Hukuki haklarınızı kullanmak isterseniz ilk yapmanız gereken şey, eğer yapabiliyorsanız, en yakın sağlık merkezine giderek durumu anlatmalı ve rapor almanızdır. Eğer bunu yapamıyorsanız ve vücudunuzda izler var ise, fotoğraf çekebilirsiniz. Bu da mümkün değilse, yine de hakkınız vardır. Ancak, elinizde ne kadar çok kanıt var ise o kadar iyi olacaktır. Eğer kayınpederinizin size zarar vereceğinden korkuyorsanız, hakim ve polis sizi koruma altına alacaktır.