Neden Varız?

Türkiye’deki kadın dayanışması ve örgütlenmesi çok güçlü. Bu dayanışmanın parçası olan herkes, denkleme yeni bir şey katıyor. Bizim uzmanı olduğumuz alanlar teknoloji, veri ve dijital medya. Gönüllü mühendisler, hukukçular ve aktivistler beraber çalışarak, interdisipliner projeler üretiyoruz.

Teknoloji ile çarpan etkisi yaratmayı hedefliyoruz.

Ana destek sistemimizi kurmamızın nedeni, internet ekosisteminde bir boşluk olduğunu fark etmemiz. Hak arayan kadınlar, internet ortamında hukuki bilgiye erişemiyor, cevap alamıyorlar. Bizler, Kadın Hakları Dijital Veri Platformu olarak, insiyatif alarak gerekli içeriği oluşturduk. Uzmanı olduğumuz teknolojiyi de çarpan etkisi yaratmak ve olabildiğince fazla kişiye erişmek için avantajımıza kullandık. Arama motoru optimizasyonu kullanarak, olabildiğince fazla kişiye erişebiliyoruz. Bu sayede, diğer kurumlar ve kadın örgütleri tarafından oluşturulan destek mekanizmalarına daha çok kadının ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Şiddet farkındalığı, kadını özgürleştirir.

Yıllar boyunca şiddet gören kadınlarla etkileşimlerimiz, bize şunu gösterdi: Kadınlar şiddetin adını koymakta zorlanıyor. Hedefimiz, şiddet gördüğünün farkında olmayan kadınlara da ulaşmak, ve onlara opsiyonlarını sunmak. Türkiye’de şiddet gördüğünün farkında olmayan ve bu yüzden hakkını arayamayan binlerce kadın var. Biz, arama motoru optimizasyonundan faydalanarak, kadınları şiddet gördüklerini beyan ettiklerinde tespit edebiliyoruz. Bu sayede, henüz destek mekanizmasına ulaşmamış kadınlara da ulaşabiliyoruz.

Alternatif veri toplama metodolojileri geliştiriyoruz.

Bizler, veriye inanıyoruz. Verinin yokluğunu başlı başına bir bulgu olarak görüyoruz. Platform olarak hedefimiz, olabildiğince anlamlı nitelikte veri toplayıp bu veriyle dayanışmayı güçlendirmek. Alternatif veri toplama teknikleri geliştirerek, kadına şiddet hakkında makro bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. Kurduğumuz sistem sayesinde sürekli veri topluyoruz. Eril şiddet gören insanlara ulaştıkça, elimizde dünya üzerinde Türkçe arama yaparak şiddet gördüğünü beyan eden kişiler ile ilgili veriler oluşuyor.

Her gün biraz daha gelişen dünyada sürekli yeni fırsatlar görüyoruz. Bu fırsatları değerlendirerek kadın dayanışmasını güçlendirmeyi; yeni projeler üretmeye devam etmeyi hedefliyoruz.