Kocam beni sevmiyor! Ne yapmalıyım?

Evlilikte sevginin azalması ve kadınların kocam beni sevmiyor şeklinde şikayette bulunması, çok rastlanan bir durum. Her ne kadar, basit bir evlilik problemi yaşıyor olsanız da, durumun bundan daha öte bir durum olma ihtimali de yüksek.. öteden kastımız şu: Acaba siz zarar görüyor musunuz?

Kocaların ilgisizliği problemi, bazen belli sınırları aşıp, duygusal şiddete girebiliyor. Duygusal şiddet, rastgele bir ilişki probleminden farklıdır. Çünkü, biri sizi sevmeyebilir, ancak yine de sizin duygusal ihtiyaçlarınıza bir arkadaş gibi cevap vermesi gerekir.

Eğer kocanız aşağıdakileri yapıyorsa, size duygusal şiddet uyguluyor demektir:

  1. Sizi terketmekle, başkasıyla beraber olmakla tehdit ediyor.
  2. Siz ortamda yokmuşsunuz gibi davranıyor.
  3. Konuşmalarınızı cevapsız bırakıyor.
  4. Sizinle iletişimi bazen tamamen koparıyor.
  5. Bazen küfrediyor.
  6. Size lakap takıyor.

Eğer duygusal şiddet yaşıyorsanız, bir güç dengesizliği yaşanıyor demektir. Bu durumda, depresyon ve anksiyete yaşayabilirsiniz. Kendinizi sürekli suçlamaya başlayabilirsiniz. Duygusal şiddet yaşayan kişiler, psikolojik olarak zarar görürler. Bu durum altındaysanız, kendinizi korumaya başlayın ve narsist kişiliklerden uzak durmaya başlayın.

Kocam beni sevmiyor diyorsanız, şunları yapmalısınız:

Duygusal şiddetin belirtilerine bakarak, duygusal şiddet görüp görmediğinizi kontrol edin. Eğer yaşadığınız şiddet ise, kendinizi korumaya almanız ve kendinizi iyileştirmeniz gerekir. Eğer şiddet değil ise, o zaman sadece bir ilişki probleminiz, anlaşmazlığınız var demektir. Bu durumda bir evlilik terapisti ile görüşebilir, ya da kocanızla bu durumu nasıl iyileştirebileceğinizi konuşabilirsiniz.